Минуле України – це прикраса історії, це незвичайні люди – борці за національну ідею, за соборність і незалежність України. Славними захисниками Вітчизни були легендарні козаки, які непохитно й самовіддано стояли на сторожі української державності, християнської віри, культурних традицій та рідної материнської мови. Скільки мужності й відваги проявили вони у численних битвах з татарами, турками, ляхами, московитами. Дух козацтва був і залишається непереможним!
Ми довго йшли, тернисто і болюче, не раз губили пам’ятки святі,
І сповідались, ворогом розп’яті за Україну, на хресті…
Ми є не піддані, страждальці, нащадки найманців-заброд.
Ми – нація, ми – українці, хрестом і піснею освячений народ!

Глибоко символічним є те, що саме 6 грудня 2016 року у загальноосвітньому навчальному закладі села Борщівка відбулося урочисте дійство – «Козацьке коло», присвячене 25-річчю Незалежності України, Дню Збройних сил України та 20-й річниці створення у школі дитячо-юнацького об’єднання «Козацький шлях». Разом з учнями та вчителями були причетними до святкування високоповажні гості: воїни АТО, справжні патріоти України Роман Друзь, Дмитро Доценко, Петро Білик, а також депутат Лановецької районної ради Іван Друзь та сільський голова Яків Рейда.
Розпочався захід звітами ройових Куреня імені Петра Конашевича-Сагайдачного курінному Дмитру Шевчуку. Після цього з вітальним словом до присутніх звернувся кошовий отаман Лановеччини, учитель української мови та літератури Андрій Оксенюк, який отримав козацьке прізвисько Борщ. Зацікавлено слухала уся шкільна козацька родина відеозвернення першого курінного отамана Володимира Венгера, нині викладача Києво-Могилянської академії.
Надзвичайно змістовними та емоційними були виступи юних козаків і козачок. Приємно вразили виконані борщів’янами пісні «Ой не стелися, хрещатий барвінку», «Я – Україна», «Степане, Степане», «Нам є що захищати», «Гей, соколи!», «Хай живе вільна Україна!» Учні 5-6 класів вправно танцювали, бо «що то за козак, який не вміє танцювати гопак». Випускник школи Юрій Білик із шестикласниками майстерно розіграли сценку з козацького життя за мотивами повісті Миколи Гоголя «Тарас Бульба».
Окрема подяка заступнику директора школи з навчально-виховної роботи Ярославі Дмітращук, яка у далекому 1996 році стала ініціатором створення дитячо-юнацької організації, педагогу-організатору Антоніні Саврак, учителю історії Лілії Волянюк, учителю музичного мистецтва Тарасу Магдичу, учителю математики Оксані Серпевській за те, що національно-патріотичний напрям є головним у вихованні сучасної шкільної молоді.
Справжньою мистецькою окрасою дійства став виступ юнаків і юначок у парних образах козаків, стрільців, повстанців УПА, українців сьогодення та бійців АТО. З дитячих уст лунали хвилюючі слова: «Шелест козацьких знамен, тупіт стрілецьких коней, брязкіт повстанської зброї – ось наше минуле, про яке ми ніколи не забудемо. І пишатись таким минулим може і має кожен українець. Гордіться нашим славним минулим, яке допоможе нам вистояти у важкій теперішній боротьбі.
Над Вітчизною Милість Господня
Хай пребуде на вічні віки!
Просто знай: як ніколи сьогодні
Україні потрібні Захисники!»
|